5+1 dolog amit eddig nem tudtál a személyi edzésről

Személyi edzők a múltban

Amióta van sport vannak edzők is, de a személyi edzés pontos kormeghatározása nem egyszerű. Annyi bizonyos, hogy dokumentálhatóan az ókori görögökig nyúlik vissza. Őket tekinthetjük az elsőknek akik fizikai teljesítménynövelés céljából edzőt alkalmaztak. Tették mindezt azért, hogy a kor rangos atlétikai versenyein minél jobb helyezést érjenek el. Ezek közül az egyik legismertebb és a mai napig megrendezésre kerülő az olimpia volt.

A személyi edzésnek azonban nem csak a különböző atlétikai versenyeken volt szerepe. A harcászatban a katonai kiképzők feladata ugyanúgy az egyén minél jobb fizikai teljesítőképességének elérése volt. Ha a személyi edzésnek ezt az aspektusát is ide soroljuk, akkor végképp nehéz meghatározni a pontos létrejöttét, hiszen a katonai konfliktusok egyidősek az emberiséggel. A minél jobb kondíció elérése a túlélés alapvető záloga volt.

De mikor kezdett nagyobb tömegek számára is elérhetővé válni?

A 19. században Pehr Henrik Ling rendszerezte a ma ismert tornatermi gyakorlatok nagy részét.  A személyi edzés a 20. században  vált széles körben alkalmazottá. Az olyan nevek mint Eugen Sandow és Arnold Swarzenegger sokat tettek a testépítés népszerűsítéséért. Az esztétikus test iránti kereslet növekedni kezdett.

Napjainkban a személyi edzésnek nem csak esztétikai szerepét hanem funkcionális hasznát is kezdik minél inkább észre venni. Azaz nem feltétlen a legizmosabb, vagy legkarcsúbb alak elérése a cél. A test jóval több mint izomtömeg. A különböző izmoknak, izomcsoportoknak mind-mind megvan a maga szerepe. A funkcionális edzés során kiemelt figyelmet fordítanak a funkcionális szemléletű személyi edzők azokra az izmokra is amelyek ugyan kevésbé képesek nagy izömtömeg felhalmozására (hipertrofizálásra) de az egészséges és jól működő test szempontjából kiemelten fontosak (ilyenek például a core izmok).

A személyi edzés napjainkban

1. Hogyan lesz valakiből személyi edző?

Személyi edzővé akkor válik valaki, ha rendelkezik fitneszedzői képesítéssel és sikerrel teljesíti a személyi edző képzést.

Sokan megállnak a fitneszedzői képesítésnél és úgy tartanak személyi edzéseket. Ez nem jelenti feltétlen, hogy az illető inkompetens lenne személyi edzés tartásban, de a személyi edző képzésen olyan plusz ismeretanyagok is átadásra kerülnek amik a fitneszedzőin nem.

2. Mire jó a személyi edzés?

A személyi edzés egyik legnagyobb előnye, hogy csökken a sérülések kockázata.

A személyi edzés másik nagy előnye, hogy rengeteg idő megtakarítható. Nem nekünk kell rájönni, kikutatni a rengeteg rendelkezésre álló információból a valóban hasznos gyakorlatokat és módszereket. Kétségtelenül személyi edzővel a leggyorsabb a fitneszcélok elérése.

A személyi edző motivációt ad. Egyrészt várja az ügyfelét a megbeszélt időpontban, másrészt támogatja az edzés során. Sőt még akkor is ha éppen otthon van, hiszen számot kell adnia arról, hogy helyesen táplálkozik-e vagy elvégezte-e az önálló edzésprogramját.

A személyi edzésen rengeteget tanul az ügyfél saját magáról, de olyan általános edzéselméleti és gyakorlati tudásra is szert tesz élete végéig segíteni fogja.

A személyi edzés akkor éri el a célját ha az ügyfél jó hangulatban, kellemesen elfáradva távozik. Az ilyen edzések hatása a hétköznapokban is érezhető teljesítmény- és önbizalom növekedéssel jár.

3. Kiknek való a személyi edzés?

Akik szeretnének szakértő felügyelet mellett biztonságosan edzeni.

Akiknek célja edzettségi szint növelése, fogyással, alakformálással, teljesítményfokozással kapcsolatos céljaik vannak.

Akik szeretnék a gyorsabb utat választani és szakértőre bízni fitneszcéljukat.

Akik szeretnék megismerni a céljuknak megfelelő gépek használatát és a legjobb eredményre vezető gyakorlatokat.

Akik elakadtak a fejlődésben, fogyásban.

Akiknek támogatásra van szükségük, mert hosszú távon nehezen tartanak ki.

Akik járnak edzeni, de nem érzik elég hatékonynak magukat.

Akiknek úgy érzik, hogy nincs kondijuk és félnek egyedül elkezdeni az edzést.

4. A személyi edzés fajtái

Napjainkra egyre nagyobb az igény jól képzett személyi edzőkre. A személyi edző képesítés megszerzése után számtalan lehetőség van specializálódni. Ma már létezik:

  • Rehabilitációs személyi edző
  • Szenior személyi edző
  • Funkcionális személyi edző
  • Gyermekspecifikus személyi edző
  • Medical személyi edző
  • Életmódváltókra specializálódott személyi edző
  • Korrektív személyi edző

És a sort még lehetne folytatni, ráadásul olyan is van, hogy egy személyi edző portfóliójába több minden tartozik. A képző intézmények oldalán is lehet tájékozódni a különböző képesítésekről például ide vagy ide kattintva.

5. Hogyan érdemes személyi edzőt választani?

Érdemes a céljainknak leginkább megfelelő edzőt választani. Például sérülés során- a gyógytornát követően- érdemes rehabilitációs edzőt választani.

Vagy ha fontos, hogy biztonságosak legyenek az edzések akkor édemes olyan edzőt választani, aki fokozottan figyel a gerinc egészségére (lévén, hogy ez a leggyakoribb rizikófaktor napjainkban) és preventív gerinctréneri képesítéssel rendelkezik.

Ha a fogyás a cél akkor érdemes olyan edzőt választani akinek az életmódváltás a szakterülete.

személyi edzés tartás

+1 Mire figyelj még?

A szakértelem nagyon fontos, de ha az edző személye nem passzol a kliensével akkor nem lehet hosszú távon együttműküdni. A szimpátia kulcsfontosságú.

A személyi edzéseknek jó hangulatban de célorientáltan kell telniük.

A jó személyi edző nem csak abban érdekelt, hogy az ügyfele elvégezze az edzést. Fontos számára, hogy vannak-e akadályok amik hátráltatják, milyen nehézségei vannak amikben esetleg tud segíteni? Egy jó személyi edző őszintén érdeklődik az ügyfele iránt. Ebből következik az is, hogy személyi edzőnek csak az menjen aki szereti szereti az embereket. Ha az edző legjobb barátja egy 20 kilós tárcsa az nem sok jóval kecsegtet.

Ahhoz, hogy eldöntsd, hogy szimpatikus-e a személyi edző érdemes felkeresni a tartalmait. Cikkeket olvasni tőle, videókat nézni, felkeresni a facebook oldalát, megnézni a fotóját.

Véleményem szerint az első benyomás a legfontosabb. Ha már a telefonban sem szimpatikus, ha nem válaszol az e-mailekre, ha késik a megbeszélt alkalomról, ha nem ad egyértelmű tájékoztatást az árakról, szabályokról az már gyanús lehet.

Egy jó személyi edző ismérve, hogy az ügyfele van a középpontban. Ha nem követi a fejlődését, ha fűt-fát megígér de végül nem tartja meg (például nem küldi át az edzéstervet) akkor érdemes lehet másik edzőt keresni.

Egy jó személyi edző alapos. Nem kezdi el a személyi edzéseket kliensinterjú és állapotfelmérés nélkül. Ha ezek elmaradnak az súlyos szakmai hiba. Egy személyi edzőnek tudnia kell az edzéseket érintő betegségekről, rizikófaktorokról és az állapotfelmérés lesz az ami mentén meg lehet tervezni az edzésprogramot.

Gyakori kérdések a személyi edzésről

Hány alkalom ajánlott hetente?

Ez a céltól és az edzettségi állapottól függ. A legtöbb személyi edző hetente 2 személyi edzést tart meg egy ügyfélnek. Ez azért van így mert a heti 2 edzéssel már lehet fejlődést elérni. Ehhez a személyi edzők általában kiegészítő kardiót szoktak javasolni, amit az ügyfél általában önállóan végez. A heti 2 személyi edzés azonban az abszolút minimumnak tekinthető. A legjobb fejlődést heti 3-4 edzéssel lehet elérni, ami szintén függ az ügyfél terhelhetőségi szintjétől és céljától.

Mennyibe kerül a személyi edzés?

Ez egészen széles skálán mozog. Bevett szokás, hogy a személyi edzők bérlet konstrukcióban dolgoznak. A 3000 ft-os óradíjtól a 15 000 ft-os óradíjig az edző tapasztalata és renoméja szerint. Egy másik szokás amikor az edzőnek nem alkalmakért fizetnek hanem konkrét eredményért. Ilyen esetekben az ár megállapodás függvénye.

Mennyi ideig kell személyi edzőhöz járni?

Ameddig az ügyfél és a személyi edző szeretné. Pontosabban megfogalmazva, addig érdemes amíg mind a két fél látja a közös együttműködés értelmét. Az ügyfélnek van célja amiért hajlandó dolgozni, a személyi edző pedig motivált a vendég céljának elérésében.

Van-e garancia arra, hogy az ügyfél eléri a célját?

Nincs. Ha az ügyfél nem teszi bele a maga részét, akkor a személyi edző hiába segít teljes erejéből. Amennyiben a személyi edző szakmaisága és az ügyfél motivációja megfelelő úgy minden feltétel adott a sikerhez. Ez nem jelenti azt, hogy ne jöhetnének közbe váratlan helyzetek(  pl. betegség) ami gátolja az eredmény elérését.

Ha valaki nagyon ügyetlennek gondolja magát akkor is elérheti a célját?

Kellő munkával és kitartással. Hiába „ügyetlen” valaki ha hajlandó tenni a céljáért akkor az eredmény sem marad el.

Érdemes-e csak edzéstervet kérni?

Abban az esetben ha előtte volt állapotfelmérés és a folyamatos kontroll alkalmak során frissíti a személyi edző a tervet akkor igen. Látatlanban edzésterveket küldözgetni egy edzőnek szakmaiatlan.

Hogyan kell készülni a személyi edzésre?

Eszközök tekintetében: víz, törülköző, edzőcipő, tornaruha.

Érdemes a személyi edzésre nem éhgyomorra érkezni. Ez azt jelenti, hogy 1.5-2 órával az edzés előtt érdemes enni. Továbbá javasolt, hogy a biztonság szempontjából műzli legyen a táskában. Ezzel remekül feljebb hozható az alacsony vércukorszint, ami kezdőknél gyakori jelenség. Ha az ügyfél szédülést, hányingert érez azonnal abba kell hagyni az edzést és amennyiben magánál van úgy műzlivel, szőlőcukorral, vízzel érdemes kínálni. Így perceken belül rendeződhet a vércukorszint.

Hogyan kell jelentkezni személyi edzésre?

Személyesen az edzőteremben, telefonon vagy űrlap kitöltésével. Nálam az űrlap kitöltésével a legegyszerűbb, ahol az ügyfél megadja az elérhetőségeit és röviden leírja, hogy miben kéri a segítségemet.

Kiváncsi vagy milyen a személyi edzés egy olyan ügyfél szemével aki nem akart személyi edzőhöz járni, mégis elrángatta a barátnője? Kattints ide a cikkhez: Nem akartam személyi edzőhöz járni

Czikó Dániel

A szerző személyi edző és coach. Több mint 12 éve segíti az életmódváltókat az edzés, a táplálkozás és a motiváció terén.

Személyre szabott segítségre van szükséged?

Személyre szabott segítségre van szükséged?

Kérdezd a személyi edzőt! Kattints a linkre és vedd fel velem a kapcsolatot!