A gyors fogyás receptje, minden amit tudni érdemes a gyors fogyásról

Nem volt mindig célja az emberiségnek, hogy gyorsan tudjon fogyni. Valójában a gyors fogyás evolúciós hátrányt jelentett a számára, hiszen a túlsúly az éhenhalástól véd. Régen előny volt, ha valakin volt súlyfelesleg, a 21.században a túlsúlynak leginkább esztétikai jelentőséget tulajdonítunk és a stresszes fogyasztói társadalom nemkívánt mellékhatásaként tekintünk rá. Egyetlen célja van a mai kor emberének.

Fogyjunk le gyorsan.

A gyors fogyás és ami mögötte van

De egyáltalán mit jelent az, hogy gyors fogyás? Ha a súlyunk csökken az fogyás?

Nagyon fontos meghatároznunk, hogy mit értünk fogyás alatt. A legtöbb ember ha gyors fogyásról beszél akkor a zsírréteg mihamarabb történő elégetésére gondol. De amikor ezt tűzi ki célul, akkor annak az optimális mérésére már nem gondol. Mindössze rááll egy mérlegre ami a súlyt méri, de az a zsír mennyiségéről nem ad semmilyen képet. Nem csak zsírból fogyhatunk! A fogyást zsír mellett okozhatja szénhidrát-, víz- és izomveszteség is. A négy közül a zsírt a legnehezebb leadni, ha gyors fogyásról beszélünk.

Ennek az az oka, hogy a zsír a legfontosabb energiaraktára a szervezetnek. A többlet zsírt azért halmozzuk fel, mert majd jól jöhet, ha nem lesz elég élelem. Gondoljunk csak bele! Ha nem lenne fontos, nem raktározná. A testünk úgy van a zsírral mint mi a pénzzel. Felhalmozzuk, hogy biztonságban érezzük magunkat. Ha hirtelen sok pénzt veszítünk, meghúzzuk a nadrágszíjjat.

Testünk ugyanígy gondolkodik. A gyors fogyásokat ezért szokta követni a lassuló, majd sok esetben stagnáló fogyás és ezért is gyakori jelenség a visszahízás, a híres jojó-effektus.

A pénzes példánál maradva. Aki egyszer megtapasztalja, hogy egyik napról a másikra él, nagy valószínűséggel mindent meg fog tenni, hogy mégegyszer ne kerüljön ilyen helyzetbe.

A fogyás tekintetében ez azt is jelenti, hogy ha próbáltál már gyorsan lefogyni különböző fogyókúrák során, a tested tanulva ezekből nem fogja olyan könnyen adni magát és nehezebb lesz ugyanazt a gyorsaságot elérni.

Hogyan mérhető a fogyás?

Számos eszközzel de egyik sem ad 100%-os pontosságot. A testzsírszázalékmérő ugyanúgy becsaphat- a test hidratáltságától függően- mint a mérleg. A kalipperrel nagyon nehéz pontosan mérni magadat. A tükör, fotó szubjektív. Akinek nem jó az önképe az akkor is kövérnek találhatja magát ha már 30 kilót fogyott.

Tapasztalataim alapján az egyik legjobb mérési eszköz a centi. Itt is kalkulálni kell a vizesedéssel és az edzések következtében fellépő izomtömeg növekedéssel de kevésbé csalóka mint a mérlegre állás.

Én egyébként használom mind a kettőt, de nagyon fontos, hogy a mérések során tisztában legyünk a tényekkel.

  • Nők esetében hirtelen súlygyarapodás következik be a menzesz előtt illetve alatt. Ebben az esetben a progesztreron hormon megnövekedett mennyisége fokozott vízvisszatartása okoz. Ez teljesen normális és fontos, hogy ennek tudatában mérj.

  • A gyors fogyás-jellemzően a fogyókúra első 1-2 napjában-nagy mennyiségű szénhidrát és vízveszteséget jelent. Az ilyenkor tapasztalható  gyakran 2 kilós fogyások tehát javarészt nem zsírból történnek, viszont azt a látszatot keltik, hogy valamit jól csinálunk mert fogyunk. Amennyiben folytatjuk a drasztikus kalóriamegvonást a fogyás lassulása lesz megfigyelhető.

  • Az, hogy milyen gyors a fogyás nagyban függ az egyéni paraméterektől. Az anyagcseréd szintje, a korod, a fizikai aktivitásod, a nemed, az izomtömeged, az étkezési szokásaid, a hormonszinted és még sorolhatnám mennyi mindennek a függvénye az, hogy tudsz-e gyorsan fogyni vagy nem. Van azonban egy lényeges pont.

    Minél „gyorsabb” az anyagcseréd annál kedvezőbbek a feltételei a gyors fogyásnak. A gyors anyagcsere nem feltétlen azt jelenti, hogy sokat jársz wc-re. A gyors anyagcsere esetünkben azt jeletni, hogy a szervezet magasabb energiaszinten működik, nincs raktározó üzemmódban.  Amikor valakinek le van lassulva az anyagcseréje kevesebb táplálékkal is beéri. Ez azért rossz, mert ha eleve keveset eszel akkor nincs honnan visszavenni a kalóriát. Elemi érdekünk tehát, hogy a gyors fogyáshoz, gyors legyen az anyagcserénk és erre a legfontosabb szabályok a következők:

    • Egyél 2-3 óránként
    • Ugyanazokban az időpontokban egyél
    • Ne többet egyél csak többször*
    • Ne legyél nagy kalóriadeficitben.

*Ez alól kívétel ha az anyagcseréd annyira le van lassulva, hogy már a fogyásod is megállt. A nagyon alacsony kalóriabevitelből ilyenkor szisztematikus, lassú kalóriaemelésekkel kell kijönni, progresszív diétát alkalmazva.

A gyors fogyás relatív

Tegyük fel a kérdést! Mi számít gyors fogyásnak? Honnan vannak azok a számok a fejedben amiket te elképzeltél? És itt most tényleg jó lenne, ha belegondolnál ebbe.

A gyors fogyás relatív. Véleményem szerint a test elképesztő sebességgel képes fogyni. De azt is tudom, hogy amit én elképesztő sebességnek tartok azt a legtöbb fogyni vágyó nem. A fejekben ugyanis ott vannak a bulvármédiából ránkzúdított csodálatos gigafogyás sztorik amiket szemlélve mi is hasonló eredményekre számítunk.

Mások sikereit látva jön a kétségbeesés és a sóvárgás az eredményeikre. Most abban ne menjünk bele, hogy ezek közül mennyi a valóban sikeres fogyás. A lényeg, hogy magadat kell lefogyasztanod méghozzá egy olyan módszerrel ami garantáltan működik ez pedig nem más mint a napi 500 kalóriás deficittel történő fogyás.

Ezzel átlagosan heti fél kilót fogsz majd fogyni, ha az anyagcseréd az optimális szinten van. Visszatérve a nyitókérdésre: mitől gondolod, hogy a testednek nem gyors heti fél kiló fogyás? Véleményem szerint igenis gyors, csak nem annyira mint amennyire megvagyunk tévesztve.

A gyors fogyás hátulütői

A heti 1 kilót meghaladó fogyásoknál érdemes számolni a lehetséges következményekkel.

  • Lassuló anyagcsere. Minél gyorsabb a fogyás tempója annál nagyobb a valószínűsége, hogy le fog lassulni vagy meg fog állni.

  • A gyors fogyás eredményeit nagyon nehéz hoszú távon megtartani.

  • Gyors fogyás során az alacsony kalóriabevitel nem kívánt „mellékhatásokat” okozhat. Ilyenek a szédülés, fejfájás, ingerlékenység, figyelmetlenség, extrém fáradság. Ezeket nem szabad lebecsülni mert nem pusztán ránk de a környezetünkre is hatást gyakorolhatnak.

A gyors fogyás újrakeretezése

A gyors fogyás tehát akkor jó ha következetesen átlagos heti fél-1 kg között fogysz. Ez az a tempó ami hosszú távon is fenntartható. Amikor valaki nagy túlsúlytól szeretne megszabadulni (több mint 10 kiló) akkor a folyamat fenntarthatósága kulcskérdés.

Mikor nevezhető sikeresnek a fogyás?

Akkor ha eléred a reálisan kitűzött célt és meg is tudod tartani! Ebben segít az, ha a fogyásra nem sprintként gondolsz, hanem marathon futásként. A következetes munka megtérül, a hirtelen jött „siker” gyorsan elszáll mert nincs alatta erős alapzat.

Az életmódváltás egy önismereti folyamat is egyben. Rájössz, hogy a siker kulcsa te magad vagy. Olyan pozitív tulajdonságokat fedezel fel magadban amit korábban lehet, hogy nem is gondoltál.

Például, hogy milyen kitartó vagy.  Hogy képes vagy megtisztelni a testedet a türelemmel. Vagy, hogy az edzés valójában nem az idődet rabolja, hanem az életedet gazdagítja (és akár évekkel megtoldja). Felfedezed milyen erős vagy. Új szokásokat alakítassz ki. Példát mutatsz a gyerekeidnek, párodnak. Elkezded szeretni a testedet. Van aki életében először…

Ezek óriási dolgok és jó ha nem a gyorsaságra, hanem a változás megélésére helyezzük inkább a hangsúlyt.

A témában további segítséget találsz a helyes edzéstervezéshez itt: Otthoni edzésterv kezdőknek 

Arról, hogy hogyan építsd fel az életmódváltó programodat pedig itt olvashatsz: A sikeres életmódváltó program felépítése

Ha szeretnél további hasznos tartalmakat akkor erre a legjobb hely a Facebook oldalam. Gyere és csatlakozz!

Czikó Dániel

A szerző személyi edző és coach. Több mint 12 éve segíti az életmódváltókat az edzés, a táplálkozás és a motiváció terén.

Személyre szabott segítségre van szükséged?

Személyre szabott segítségre van szükséged?

Kérdezd a személyi edzőt! Kattints a linkre és vedd fel velem a kapcsolatot!